Kuseteede põletik

Urotrakti infektsioonid ehk kuseteede põletikud on ebameeldivad ja samas nii laialt levinud, et tegemist on paratamatu asjaga, millega naised on sunnitud tegelema. Jagame ekspertide nõuandeid, mida teha ja mida kindlasti vältida, et hoida need probleemid kontrolli all.   

Urinary tract infection

Kuseteede põletik – mida teha? | Urinal

Urotrakti infektsioonid ehk kuseteede põletikud on ebameeldivad ja samas nii laialt levinud, et tegemist on paratamatu asjaga, millega naised on sunnitud tegelema. Jagame ekspertide nõuandeid, mida teha ja mida kindlasti vältida, et hoida need probleemid kontrolli all.   
Iga teine naine puutub kuseteede põletikuga kokku vähemalt ühe korra elu jooksul[1], kuid 4 igast 10st naisest kogeb seda poole aasta jooksul uuesti[2]. Meestel see nii ei ole. On fakt, et naistel on lausa 30 korda suurem tõenäosus saada põiepõletik kui meestel[3]. Ebaõiglus? Jah. Aga kas selle vastu oleks midagi võimalik ette võtta? Enamasti on küll.

 
 


Miks kuseteede infektsioonid tekivad?
 
Põletiku tekitajaks on bakterid nimega E. coli, mis pääsevad pärakupiirkonnast kuseteedesse. Seega ei pea paika levinud arvamus, et põiepõletik tekib külmal pinnal istumisest.  Külm võib küll nõrgestada immuunsüsteemi ja muuta seeläbi olukorda halvemaks, kuid külm ei vii baktereid kuseteedesse.

Miks ma saan kuseteede põletiku? Riskifaktoreid on päris mitu.

  1. Sagedane seks. See ei tähenda muidugi, et peaksid sellest loobuma. Kuid tark oleks kasutusele võtta mõned hügieeni puudutavad ettevaatusabinõud.
  2.  Nõrgenenud immuunsüsteem. Selle põhjuseid võib olla väga palju, sealhulgas isegi diabeet ja keemiaravi. Kuid ka siis, kui sul mingeid haigusi ei ole, tuleb enda tervise eest hästi hoolitseda. Kuseteede põletiku vältimine on vaid üks põhjus, miks oma tervisest hoolida.
  3. Ebapiisav vedelikutarbimine. Uriiniga uhutakse bakterid põiest ja kuseteedest välja, seetõttu on infektsiooni vältimiseks väga oluline piisavalt palju vett juua ja regulaarselt urineerida. Ja ära kannata pissihäda, mine ja käi kohe ära.
  4. Vanus. Kahjuks on post-menopausi perioodil naistel suurem tõenäosus saada urotrakti infektsioon[1]. Selle põhjuseks on vaagnapiirkonnas toimuvad muutused, madalam östrogeenitase, piimhappebakterite hulga vähenemine tupepiirkonna mikroflooras. Nii suureneb tõenäosus, et bakterid saavad ureetrapiirkonnas põletikke tekitada. Lisaks suureneb vanusega ka erinevate haiguste esinemise risk (näiteks diabeet), sellest riskifaktorist oli juba eespool ka juttu.  
  5. Hügieen. Nii selle vähesus kui ka liialdamine. Loomulikult peaks alakehapiirkond olema puhas ja kuiv. Regulaarset pesemist ei pea enamikule ilmselt meelde tuletama. Kuid oluline on ka hügieenitegevustega mitte liialdada. Eriti tuleks vältida tugevalõhnalisi ja ärritavaid seepe või dušigeele jne. Ettevaatlik peaks olema ka raseduse vältimiseks kasutatavate spermitsiididega ja sisuliselt kõigi selliste toodete kasutamisega, mis võivad kahjustada vaginaalset mikrofloorat.  .

Mis veel? Vaatame lähemalt, kuidas saad kuseteede põletikke vältida – ja samas ikka elust rõõmu tunda.
 


ÄRA SEDA TEE:

  1. Ära kasuta vaginaalpiirkonna pesemisel lõhnastatud pesemisvahendeid.
  2. Ära kannata pissihäda. Mine kohe esimesel võimalusel.
  3. Ära jäta pissimist pooleli, vaid püüa iga kord põis täiesti tühjaks saada.
  4. Ära kanna sünteetilist aluspesu ja väldi väga kitsaid teksaseid. Anna alakehale hingamisruumi.
  5. Ära tarbi palju alkohoolseid jooke, sest need võivad põiele ärritavalt mõjuda. Ja ei, need joogid ei käi vedelikukoguse hulka.
  6. Ära tarbi palju magusaid toite ega jooke, sest suhkur võib soodustada bakterite vohamist.

TEE NII:

  1. Tualetis käies pühi paberiga eestpoolt tahapoole, nii väldid bakterite sattumist tupepiirkonda.
  2. Hoia intiimpiirkond puhta ja kuivana. Puuvillane pesu on nahasõbralik.
  3. Pärast ujumist või suplemist vaheta märjad ujumisriided kohe kuivade vastu. Eks ole ju hea põhjus omada kahte komplekti kauneid ranna- või ujumisriideid!
  4. Tarbi palju vedelikku, eriti just vett. Nii on põhjust piisavalt sageli pissil käia. Ja loomulikult ei tule siis ka janu kallale,
  5. Pese oma alakeha enne ja pärast seksi. Kuid ära seebiga liialda! 
  6. Pärast seksi mine võimalikult kohe pissile.

Kui esmakordselt kuseteede põletiku sümptomite või kipitustundega kokku puutud, võiksid arstiga nõu pidada. Kui aga soovid ise lahenduse leida, on oluline tegutseda kiiresti ja leida lahendus apteegist. Urinal Akut on kiire abiline, toetades kuseteede tervist tänu selle koostises olevale kombinatsioonile kuldvitsa ja jõhvikaekstraktist ning D-vitamiinist. Tegemist on naiste poolt kõrgelt hinnatud tootega – äsjane uuring näitas, et 99 %[1] naistest, kes seda kasutavad, soovitavad seda ka oma perele ja sõpradele. Ka sinule.

Urinal Akut on saadaval apteekides üle Eesti, nagu ka uudistoode Urinal Akut D-Mannose ning teised Urinal sarja tooted.




 
[1] Urinal Akut Observational Study, Stada, Romania and Czech Republic, December 2021
Urinal Akut

Viited:

  • 1 Rahn DD. Urinary tract infections: contemporary management. Urol Nurs. 2008;28:333–41
  • 2 Arnold, J.J., Hehn, L.E., Klein, D.A. (2016). Common questions about recurrent urinary tract infections in women. American Family Physician; 93(7): 560-569.
  • 3 Foxman, B. (2002). Epidemiology of urinary tract infections: Incidence, morbidity, and economic costs. American Journal of Medicine; 113(Suppl. 1A): 5S-13S.
  • 4 Jackson SL, Boyko IJ, Scholes D, Abraham L, Gupta K, Fihn SD. Predictors of urinary tract infection after menopause. Am J Med. 2004;117:903
  • 5 Urinal Akut Observational Study, Stada, Romania and Czech Republic, December 2021
Müüdid Ja Tõed Intiimhügieeni Kohta

Müüdid ja tõed intiimhügieeni kohta

Paljude naiste jaoks on intiimhügieen tänini tabuteema. Kuid sellest peab rääkima, sest õrna intiimpiirkonna eest õigesti hoolitsemine võib aidata vältida mitmeid urotrakti probleeme, nagu näiteks põletikud, ärritus ja ebameeldiv lõhn. Ja kuna sel teemal võib leida palju väärinfot, on aeg teha selgeks põhitõed.

Loe lähemalt
Woman

Naised omavahel: Kas peaksime külmetumist kartma?

Kui mõnus on minna sügisel või talvel nädalalõpul koos parima sõbrannaga väikesele matkale või jalutuskäigule, kuhugi ilusasse looduskaunisse kohta, ja jätta linnakära seljataha.

Loe lähemalt
The sound of urination: a cultural taboo?

Pissimise hääl: kultuuriline tabu?

Miks see on häiriv, kui keegi kuuleb sind pissimas? Olen endiselt šokeeritud: käisime hiljuti töökaaslastega reisil ja selgus, et kolm naist viiest ei saanud kuigi hästi või üldse mitte avalikus tualetis pissida. Põhjus – nad kartsid, et keegi võib kuulda, kui nad pissivad. Üks neist ei suutnud sellepärast üldse vetsu minna. Arusaamatu, see on ju sama loomulik nagu söömine, joomine ja magamine, või kuidas?

Loe lähemalt
TOIDULISAND. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Mitte kasutada toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult ning harrastada tervislikku elustiili. Hoida toodet lastele kättesaamatus kohas!